שיאצו


פירוש המילה "שיאצו" הוא "לחץ של אצבע". השיטה התפתחה ביפן בתחילת המאה ה־20 בסביבה שבה חיו תושבי חוץ מהולנד, מה שהביא לשילוב של ידע שהיה קיים במזרח עם טכניקות מערביות. בשלב מאוחר יותר קשר אחד מתלמידיה, אדם בשם מסונגה, את השיאצו גם לאבחנה ולטיפול באמצעות אנרגיה ומרידיאנים. 

מרידיאנים הם מסלולים אנרגטיים שדרכם זורמת האנרגיה בגוף. כשהם סובלים מעודף אנרגיה או מאידך מחוסר אנרגיה, האיזון בגוף מופר. כך למשל, לחץ או שרירים תפוסים עלולים לגרום לחסימה באנרגיה, והתוצאה היא ירידה בחיוניות, כאבים נקודתיים במקום החסום ואף התפתחות של מצב דלקתי, מחלת חום וכדומה. טיפול שיאצו נועד לפתוח את החסימות, לשחרר את האנרגיה, לאזן את הגוף ועל ידי כך לשקם את התחושה ואת הבריאות הכללית.

בתוך 6-4 טיפולים בדרך כלל ניתן לראות שיפור, הטיפול מתאים לכל גיל, אך פחות מתאים במצבים דלקתיים חריפים ובמצבים של מחלת חום אקוטית כמו שפעת. אם יש כאבים או התכווצויות שרירים שהם תוצאה של חסרים תזונתיים, הטיפול לא יעזור.

לעיתים נדירות יש ריאקציות לטיפול, שמתבטאות בהחמרה מסוימת בסימפטומים. זה חלק מתהליך ההחלמה ולאחר מכן צפוי שיפור לעומת המצב של לפני הטיפול.